A francia törvényhozók hétfőn 270 szavazattal 265 ellenében elutasították a kormány bevándorlási törvényjavaslatát. A jobboldal, a konzervatívok és a baloldali koalíció fogott össze a javaslat ellen, így 25 év óta először fordult elő, hogy egy ilyen javaslatot elutasítottak – írta az Euractiv.
A lap emlékeztetett, hogy a törvénytervezet eredeti változata a „közrendre komoly veszélyt jelentő”, az országban szabálytalanul tartózkodó migránsok kitoloncolásának megkönnyítését célozta, miközben növelni kívánta az embercsempész-hálózatok elleni küzdelemre szánt forrásokat, különösen a Földközi-tengeren.
Más migránspárti rendelkezés is visszatetszést váltott ki
Hozzátették, hogy az az új rendelkezés, amely automatikusan egyéves munkavállalási vízumot adna a súlyos munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban szabálytalanul dolgozó illegális migránsoknak, szintén heves visszatetszést váltott ki a konzervatív és szélsőjobboldali törvényhozók részéről, akik úgy vélik, ez a migránsok számára azt a jelzést adná, hogy telepedjenek le Franciaországban.
Az Euractiv arra is kitért, hogy bár másodpercekkel a szavazás előtt még nem volt világos, hogy az elutasító indítvány átmegy-e, a mindössze öt szavazattal történő elfogadásával véget ért minden további parlamenti vita.
A kormánynak pedig most el kell döntenie, hogy a konszenzus reményében újrafogalmazza-e a törvényjavaslatot, vagy teljesen ejti azt.
Az összeállításból az is kiderült, hogy a francia kormányra nézve súlyos csapásként értékelhető, hogy Reneszánsz pártja és legközelebbi szövetségesei nem rendelkeznek majd teljes többséggel a parlamentben, mivel a 2022-es választásokon több szélsőjobboldali és szélsőbaloldali képviselő került be a parlamentbe.
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: LOU BENOIST / AFP